Artykuł sponsorowany

Stół Art Deco jako inspiracja dla współczesnego designu

Stół Art Deco jako inspiracja dla współczesnego designu

Stół Art Deco to nie tylko praktyczny element wyposażenia wnętrz, ale także wyjątkowy i stylowy dodatek. Ten popularny w latach 20. i 30. XX wieku nurt artystyczny zdobył serca miłośników designu na całym świecie, a jego wpływy można zauważyć również w polskim wzornictwie. Warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i poznać cechy charakterystyczne stołu Art Deco oraz jego historię.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać sztuczne kwiaty w aranżacji wnętrza?

Historia i cechy stylu Art Deco

Art Deco to nurt artystyczny, który narodził się we Francji na początku XX wieku. Jego nazwa pochodzi od wystawy Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, która odbyła się w Paryżu w 1925 roku. Styl ten charakteryzuje się prostotą form, geometrycznymi wzorami oraz bogactwem materiałów i dekoracji. W meblach Art Deco dominują linie proste, ale także subtelne załamania i zaokrąglenia, które nadają im lekkości i elegancji. Wzornictwo tego okresu inspirowane było zarówno motywami klasycznymi, jak i egzotycznymi.

Materiały i techniki stosowane w stołach Art Deco

Stoły Art Deco wykonane są z różnorodnych materiałów, takich jak drewno, metal czy szkło. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są meble z litego drewna, często pokryte fornirem z egzotycznych gatunków, takich jak palisander, heban czy mahoń. W meblach Art Deco często stosuje się także inkrustacje z kości słoniowej, srebra czy złota. Techniki wykorzystywane przy produkcji stołów to przede wszystkim intarsja, czyli zdobienie powierzchni drewna cienkimi płatkami innych materiałów, oraz rzeźbienie, które pozwala na uzyskanie bogatych i precyzyjnych detali.

Porady dotyczące wyboru stołu Art Deco

Choć minęło już prawie sto lat od narodzin stylu Art Deco, jego wpływy są nadal widoczne we współczesnym wzornictwie. Wiele firm meblarskich sięga po motywy i formy charakterystyczne dla tego okresu, tworząc nowoczesne meble inspirowane tym stylem. Stół Art Deco może stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza, który wprowadzi do niego nutę elegancji i luksusu. Warto zwrócić uwagę na detale, takie jak inkrustacje czy rzeźbione elementy, które dodadzą meblowi wyjątkowego charakteru.

Przy wyborze tego typu mebli należy zwrócić uwagę na ich jakość – solidność konstrukcji, staranność wykończenia oraz materiały użyte do jego produkcji. Ponadto warto pamiętać, że styl Art Deco łączy w sobie różnorodne inspiracje, dlatego warto dobrze przemyśleć, jaki model stołu będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza.