Artykuł sponsorowany

Oprawa obrazu jako element dekoracyjny we wnętrzu

Oprawa obrazu jako element dekoracyjny we wnętrzu

Oprawa obrazu to nie tylko sposób na zabezpieczenie dzieła sztuki, ale także ważny element dekoracyjny we wnętrzu. Dobrze dobrana ramka może podkreślić urok obrazu, dodać mu elegancji czy wyrazistości. Warto zatem poznać różne rodzaje opraw i dowiedzieć się, jak dobrać idealną ramkę do swojego obrazu. 

Jakie są rodzaje opraw obrazów? 

Na rynku dostępne są różne rodzaje opraw obrazów, od klasycznych, drewnianych ram, przez metalowe, aż po nowoczesne, minimalistyczne konstrukcje. Drewniane ramy to najbardziej tradycyjny wybór, który sprawdzi się zarówno w przypadku klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Metalowe ramy z kolei nadają się do bardziej awangardowych kompozycji, gdzie liczy się oryginalność i niebanalność. Oprawy minimalistyczne to propozycja dla miłośników prostoty i oszczędności formy. Często wystarczy jedynie szkło i kilka mocowań, aby obraz prezentował się efektownie na ścianie. 

Dobór odpowiedniej oprawy obrazu do stylu wnętrza 

Aby dobrze dobrać oprawę obrazu w Chorzowie do swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na styl pomieszczenia oraz dominujące kolory. W klasycznych wnętrzach warto postawić na eleganckie, bogato zdobione ramy, które podkreślą urok obrazu i wprowadzą do pomieszczenia nutę luksusu. W nowoczesnych przestrzeniach dobrze sprawdzą się proste, geometryczne formy oraz materiały takie jak metal czy szkło. Jeśli z kolei chcemy dodać wnętrzu ciepła, warto wybrać ramy drewniane o naturalnych kolorach i fakturach

Kolor ramy ma ogromne znaczenie dla odbioru obrazu. Dobrze dobrany odcień może podkreślić barwy na płótnie, dodać mu głębi czy wyrazistości. W przypadku klasycznych obrazów warto postawić na złote lub srebrne ramy, które nadadzą kompozycji elegancji. Jeśli natomiast chcemy uwypuklić kontrasty, warto zdecydować się na czarne lub białe oprawy. Warto również pamiętać o materiałach. Drewno doda wnętrzu ciepła, metal wprowadzi nutę nowoczesności, a szkło sprawdzi się w minimalistycznych aranżacjach. 

Oprawa obrazu to nie tylko praktyczny element zabezpieczający dzieło sztuki, ale także ważny aspekt dekoracyjny. Wybierając odpowiednią ramkę, warto zwrócić uwagę na styl wnętrza, kolorystykę oraz materiały użyte w oprawie. Tylko wówczas obraz będzie prezentował się idealnie na ścianie, wprowadzając do pomieszczenia pożądany klimat.