Artykuł sponsorowany

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Wybór odpowiednich płytek do łazienki może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę. Warto jednak poświęcić czas na przemyślenie swojej decyzji, ponieważ płytki mają ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność łazienki. W tym artykule omówimy trzy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze płytek do łazienki.

Czym kierować się przy wyborze płytek łazienkowych?

Pierwszym krokiem w wyborze płytek do łazienki jest zdecydowanie się na rodzaj materiału. Obecnie na rynku dostępne są płytki ceramiczne, gresowe, szklane czy kamienne. Płytki ceramiczne są najbardziej popularnym wyborem ze względu na ich niską cenę, szeroką gamę wzorów i kolorów oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Gres jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w miejscach narażonych na duże obciążenia, takich jak podłoga. Płytki szklane są doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie nowoczesny design, natomiast kamienne nadadzą wnętrzu eleganckiego charakteru.

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest kolorystyka oraz wzornictwo płytek w łazience w Gnieźnie. Wybór odpowiedniego koloru może wpłynąć na odbiór całej łazienki. Jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie, podczas gdy ciemne sprawią, że będzie wydawać się mniejsze. Warto także zwrócić uwagę na fakturę płytek. Gładkie powierzchnie są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale mogą być śliskie, zwłaszcza gdy są mokre. Płytki z fakturą mają lepszą przyczepność, ale mogą być trudniejsze w czyszczeniu. Wzornictwo płytek to również istotny element. Można zdecydować się na klasyczne jednolite kolory, geometryczne wzory czy motywy imitujące naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem są parametry techniczne płytek. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności (PEI), która informuje o odporności płytek na ścieranie i zadrapania. Im wyższa klasa PEI, tym bardziej trwałe są płytki. Kolejnym ważnym parametrem jest nasiąkliwość, czyli zdolność materiału do wchłaniania wody. W przypadku łazienek warto wybrać płytki o niskiej nasiąkliwości, aby uniknąć problemów z wilgocią. Również współczynnik tarcia (R) ma znaczenie. Im wyższy, tym lepsza przyczepność płytek, co jest szczególnie ważne na podłogach.