Artykuł sponsorowany

Jakie drzewa liściaste najlepiej sprawdzą się w miejskich parkach?

Jakie drzewa liściaste najlepiej sprawdzą się w miejskich parkach?

W dobie rosnącej urbanizacji i zanieczyszczenia powietrza, coraz więcej uwagi przykładamy do zieleni w naszych miastach. Drzewa liściaste odgrywają kluczową rolę w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców oraz poprawie jakości powietrza. Właśnie dlatego warto zastanowić się, jakie drzewa liściaste najlepiej sprawdzą się w parkach miejskich. W tym artykule przedstawimy kilka gatunków drzew liściastych, które są szczególnie polecane do nasadzeń w przestrzeni miejskiej.

Drzewa tolerujące zanieczyszczenia powietrza

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzew liściastych do parków miejskich, jest ich odporność na zanieczyszczenia powietrza. Niektóre gatunki lepiej radzą sobie z trudnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak smog czy emisja spalin. Do takich drzew zaliczyć można m.in. dąb szypułkowy, który jest nie tylko odporny na zanieczyszczenia, ale także na suszę i choroby. Inne gatunki tolerujące trudne warunki miejskie to jesion wyniosły oraz platan klonolistny, który dodatkowo posiada zdolność absorbowania szkodliwych substancji z powietrza.

Drzewa o niewielkim systemie korzeniowym

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest wielkość systemu korzeniowego drzewa. Drzewa o niewielkim korzeniowym systemie są bardziej odpowiednie dla miejskich parków, ponieważ nie powodują uszkodzeń nawierzchni chodników czy infrastruktury miejskiej. Przykładem takiego drzewa może być miłorząb dwuklapowy, który ma płytko rosnące korzenie i jest odporny na choroby oraz zanieczyszczenia. Inne gatunki o niewielkim systemie korzeniowym to np. katalpa bignoniolistna czy robinia akacjowa, które również są odporne na trudne warunki miejskie.

Drzewa o atrakcyjnym wyglądzie przez cały rok

Warto także zwrócić uwagę na walory estetyczne drzew liściastych w Krakowie, które mają wpływ na wygląd parków miejskich przez cały rok. Niektóre gatunki zachwycają swoim wyglądem nie tylko wiosną czy latem, ale również jesienią i zimą. Przykładem takiego drzewa może być wiąz szypułkowy, który wiosną pokrywa się delikatnymi zielonymi liśćmi, a jesienią przebarwia się na intensywnie żółty kolor. Inne gatunki o atrakcyjnym wyglądzie przez cały rok to np. lipa drobnolistna czy kasztanowiec biały, które również oferują piękne kwiatostany wiosną.