Artykuł sponsorowany

Jakie drewno wybrać do budowy altany ogrodowej?

Jakie drewno wybrać do budowy altany ogrodowej?

Planując budowę altany ogrodowej, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego drewna. Wybór ten może wpłynąć na trwałość konstrukcji, jej estetykę oraz koszty inwestycji. Warto zatem poznać rodzaje drewna dostępne na rynku, które sprawdzą się w tego typu projektach.

Drewno iglaste – popularny i ekonomiczny wybór

Drewno iglaste to jedna z najpopularniejszych opcji wykorzystywanych w budowie altanek ogrodowych w Częstochowie. Sosna, świerk czy jodła to gatunki drzew charakteryzujące się dużą wytrzymałością oraz stosunkowo niską ceną. Drewno iglaste jest łatwo dostępne na rynku i łatwe w obróbce, co sprawia, że jest chętnie wybierane przez osoby planujące budowę altany w ogródku. Warto jednak pamiętać o konieczności impregnacji takiego drewna, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodnikami.

Drewno liściaste – trwałość i elegancja

Wśród drewna liściastego na uwagę zasługują takie gatunki jak dąb, buk czy jesion. Są one nieco droższe od drewna iglastego, ale również bardziej trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Drewno liściaste cechuje się również wyjątkową estetyką, która może dodać altanie ogrodowej elegancji i prestiżu. Warto jednak pamiętać, że drewno liściaste wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zachować swój wygląd i właściwości przez długie lata.

Drewno egzotyczne – wyjątkowy design i trwałość

Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie altany ogrodowej oraz wysokiej trwałości konstrukcji, warto rozważyć zastosowanie drewna egzotycznego. Gatunki takie jak teak, bangkirai czy meranti słyną ze swojej odporności na wilgoć, grzyby oraz szkodniki. Drewno egzotyczne jest również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że tego typu materiał jest znacznie droższy od rodzimych gatunków drewna, a jego pozyskiwanie może być obciążeniem dla środowiska.

Drewno kompozytowe – nowoczesna alternatywa

Drewno kompozytowe to materiał składający się z włókien drzewnych oraz tworzyw sztucznych. Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego drewna, która łączy w sobie zalety obu tych materiałów. Drewno kompozytowe jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie wymaga impregnacji ani konserwacji, a jednocześnie zachowuje estetykę naturalnego drewna. Warto jednak zwrócić uwagę na wyższą cenę tego materiału oraz fakt, że nie każdy projekt altany ogrodowej będzie odpowiedni dla zastosowania drewna kompozytowego.