Artykuł sponsorowany

Jak wyróżnić salon za pomocą tapety?

Jak wyróżnić salon za pomocą tapety?

Chcesz odmienić swoje wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter? Tapety to doskonały sposób na wyróżnienie salonu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni wzór i kolor, aby stworzyć niezapomnianą atmosferę.

Jakie wzory tapet sprawdzą się w salonie?

Wybór odpowiedniego wzoru tapety jest kluczowy dla efektu końcowego. W salonie warto postawić na wzory, które będą współgrały z resztą wystroju i dodatków. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, możesz zdecydować się na tapety w geometryczne wzory, takie jak romby czy pasy. Natomiast jeśli preferujesz bardziej oryginalne rozwiązania, możesz wybrać tapety z motywami roślinnymi, zwierzęcymi czy abstrakcyjnymi. Warto również pamiętać o tym, że niektóre wzory mogą optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń – pionowe pasy sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe, a poziome – szersze.

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i atmosferę panującą w pomieszczeniu. Dlatego warto zwrócić uwagę na kolorystykę tapet do salonu. Jeśli chcesz stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę, postaw na tapety w odcieniach beżu, brązu czy zieleni. Natomiast jeśli zależy ci na dodaniu energii i dynamizmu, wybierz tapety w intensywnych kolorach, takich jak czerwień, pomarańcz czy żółć. Pamiętaj jednak, aby kolor tapety współgrał z resztą wystroju – meblami, dodatkami czy oświetleniem.

Czy warto łączyć różne rodzaje tapet?

Łączenie różnych rodzajów tapet może być świetnym pomysłem na oryginalne i niebanalne wnętrze. Możesz zdecydować się na połączenie tapet o różnych fakturach – np. gładkiej z welurową czy brokatową. Można również eksperymentować z kontrastującymi kolorami lub wzorami. Ważne jednak, aby zachować umiar i nie przesadzić z ilością różnorodności – dobrze jest ograniczyć się do dwóch lub trzech rodzajów tapet w jednym pomieszczeniu.

Aby cieszyć się pięknym efektem końcowym, warto zadbać o prawidłowe zamontowanie tapety. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić ściany z kurzu i tłustych plam oraz usunąć ewentualne ubytki w tynku. Następnie warto zastosować grunt, który ułatwi przyklejenie tapety oraz sprawi, że będzie ona lepiej przylegać do ściany. Ważne jest również dokładne zmierzenie powierzchni i odpowiednie przycięcie tapety. Pamiętaj, aby zacząć montaż od górnego rogu pomieszczenia i stopniowo schodzić w dół, dbając o to, aby wzory na tapetach idealnie się ze sobą łączyły.