Artykuł sponsorowany

Czym cechuje się nierafinowana oliwa z oliwek?

Czym cechuje się nierafinowana oliwa z oliwek?

Nierafinowana oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych, który nie tylko wzbogaca smak potraw, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie. W odróżnieniu od rafinowanej nierafinowana oliwa zachowuje swoje naturalne właściwości odżywcze i smakowe. Warto poznać jej cechy charakterystyczne, aby świadomie wybrać ten produkt spośród wielu dostępnych na rynku.

Proces produkcji nierafinowanej oliwy z oliwek

Nierafinowana oliwa z oliwek powstaje w wyniku tłoczenia na zimno owoców drzewa oliwnego. Proces ten polega na mechanicznym wyciskaniu oleju z miąższu owoców, bez użycia wysokich temperatur czy rozpuszczalników chemicznych. Dzięki temu zachowane zostają cenne składniki odżywcze oraz unikalny smak i zapach oliwy. Następnie olej jest filtrowany, aby usunąć drobne cząstki owoców, a potem przechowywany w odpowiednich warunkach.

Właściwości zdrowotne nierafinowanej oliwy z oliwek

Nierafinowana oliwa z oliwek jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Zawiera dużą ilość witaminy E, która chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wspomaga układ odpornościowy. Ponadto oliwa z oliwek nierafinowana jest źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto również wspomnieć o zawartych w nierafinowanej oliwie z oliwek polifenolach, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Zastosowanie nierafinowanej oliwy z oliwek w kuchni

Nierafinowana oliwa z oliwek doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, sosów, past czy marynat. Jej intensywny smak i aromat idealnie podkreślają charakter dań, nadając im wyjątkowego charakteru. Ze względu na niższą temperaturę dymienia w porównaniu do rafinowanej oliwy, nie jest zalecane jej używanie do smażenia na wysokich temperaturach. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się olej o wyższej temperaturze dymienia, np. olej rzepakowy.

Jak wybrać najlepszą nierafinowaną oliwę z oliwek

Wybierając nierafinowaną oliwę z oliwek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, ważne jest aby na etykiecie widniało oznaczenie "extra virgin" lub "virgin", co świadczy o najwyższej jakości produktu. Ponadto warto sprawdzić datę produkcji oraz termin przydatności do spożycia - im świeższa oliwa, tym lepsze jej właściwości smakowe i zdrowotne. Kolejnym ważnym aspektem jest opakowanie - najlepiej wybrać oliwę w ciemnej butelce, która chroni ją przed szkodliwym działaniem światła.