Artykuł sponsorowany

Czy każdy może mieć implanty dentystyczne?

Czy każdy może mieć implanty dentystyczne?

Implanty dentystyczne to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Choć ta metoda zdobywa coraz większą popularność, wiele osób zastanawia się, czy każdy może skorzystać z tego rodzaju leczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając kryteria kwalifikacji do implantacji oraz ewentualne przeciwwskazania.

Czy każdy kwalifikuje się do implantów dentystycznych?

Aby móc skorzystać z implantów dentystycznych, pacjent musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim, konieczne jest posiadanie wystarczającej ilości kości w miejscu planowanego wszczepienia implantu. Implant jest bowiem zakotwiczany w kości szczęki lub żuchwy, dlatego jej odpowiednia objętość i gęstość są kluczowe dla powodzenia zabiegu. Ponadto, pacjent musi mieć zdrową dziąsła oraz ogólnie dobry stan zdrowia, który pozwoli na prawidłowe gojenie się rany po wszczepieniu implantu. Warto również pamiętać, że implantacja jest zalecana przede wszystkim osobom dorosłym, u których zakończył się już proces wzrostu i rozwoju kości.

Mimo że implanty w Białymstoku i innych miejscowościach są dostępne dla szerokiej grupy pacjentów, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie tego rodzaju leczenia. Należą do nich m.in. niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto, implantacji nie zaleca się osobom palącym papierosy, gdyż dym tytoniowy może negatywnie wpłynąć na proces gojenia się rany oraz osiągnięcie stabilności implantu. Również ciężkie stany zapalne jamy ustnej, takie jak zaawansowane paradontozy czy próchnica, mogą stanowić przeciwwskazanie do implantacji.

Alternatywy dla implantów dentystycznych

Jeśli z jakiegoś powodu pacjent nie kwalifikuje się do leczenia za pomocą implantów dentystycznych, istnieje wiele alternatywnych metod uzupełnienia brakujących zębów. Jedną z nich są tradycyjne protezy ruchome, które mogą być stosowane zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych. Inne opcje to mosty adhezyjne czy korony protetyczne na własnych zębach. Wybór odpowiedniej metody uzupełnienia zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także od zaleceń lekarza stomatologa.